آخرین اخبار : 

برگزاری کارگاه علوم اعصاب در مرداد ماه ۹۶

فعال سازی، هدایت، شور و لذت، پرورش استعداد و …. یکی از وظایف مهم تعلیم و تربیت است. آگاهی و آشنایی بر مسوولیت های فردی نیز از دیگر حقوق شهروندی است.
از این رو یکبار دیگر بر آن شدیم  تا با قدم نهادن در مسیر آموزش گامی در جهت پیشرفت و تعالی دانسته ها و مهارت های دانش آموزان برداریم.

به همین جهت برای دومین سال متوالی، کارگاهی در جهت آشنایی دانش آموزان با علوم اعصاب که رو به جلوترین علم حال حاضر در دنیا می باشد، تدارک دیده شده است تا دانش آموزان که سازندگان آینده ی این کشور می باشند را یک قدم با مسیرهای نوین آموزش و پیشرفت آشنا سازیم .

کارگاهی که برای دومین بار برای دانش آموزان تدارک دیده شده است علاوه بر تدریس مبانی علوم اعصاب به زبان بسیار ساده و قابل فهم، قصد دارد تا مهارت های زیادی را در میان دانش آموزان تقویت کند. از جمله ی این مهارت ها موارد زیر می باشد:

 • مهارت تحقیق و پژوهش آکادمیک( به هرگروه از دانش آموزان یک موضوع جهت تولید مقاله داده خواهد شد)
 • مهارت مقاله نویسی در جهت شرکت در جشنواره های علمی
 • مهارت ارایه ی مطالب علمی به صورت کنفرانس
 • مهارت های یادگیری و مطالعه ی هدفمند(مهارت های شناختی و فراشناختی)
 • مهارت شرکت در کارگروهی و فعالت های جمع محور
 • و …

 

آسیب شناسی ما در آموزش و پرورش این کشور به یافتن نقص های بزرگی پیرامون فعالیت های گروهی و مهارت های ارتباط اجتماعی منجر شد که ما قصد داریم با دست گذاشتن روی آن ها به رفع هرچه بیشتر این نقص ها بپردازیم.به عبارتی این کارگاه قصد دارد تا با آموزش مفاهیمی که در دوران تحصیل، هرگز در کلاس های درسی عنوان نمی شوند به یاری دانش آموزان رفته و آن هارا برای فردایی بهتر آماده سازد.

چرا علوم اعصاب؟!

در طی ده سال اخیر علوم اعصاب روبه جلو ترین علم حال حاضر بوده است به طوری که در سال اخیر بیشترین تعداد مقالات در حوزه ی علوم پزشکی متعلق به علوم اعصاب می باشد.

 • یکی از مهمترین دلایلی که ما علوم اعصاب را به عنوان یک کارگاه مستقل انتخاب کردیم، بین رشته ای بودن این شاخه از علم می باشد.به زبان ساده تر می بایست عنوان کنیم که فرزندانمان چه به رشته های علوم تجربی علاقه مند باشد،چه به رشته های علوم ریاضی و انسانی، علوم اعصاب برای همه حرف های مشترک و یا مجزا و کاربردی خواهد داشت.به جرات باید بگوییم که هر ۳ رشته ی اصلی نام برده، سهم مشترکی در علوم اعصاب دارا می باشند از این بابت گروه هدف ما تمامی دانش آموزان با تمام سلایق و یا علایق می باشد.

ضمن اینکه این شاخه از رشته های علوم پزشکی از جذابیت خاصی برخوردار می باشد.
به علاوه مواردی برای دانش آموزان در این کارگاه در نظر گرفته شده است که یادگیری آن به دید بسیار بهتر نسبت به جسم و روح آن ها منجر خواهد شد که در نهایت منجر به افزایش مهارت دانش آموزان در فعالیت های درسی و غیردرسی خواهد شد.این امر مهم توسط علوم اعصاب به بهترین شکل برآورده می شود.

یکی از اهداف مورد نظر ما برای برگزاری این کارگاه آشناسازی دانش آموزان با المپیاد های علوم شناختی و مسابقات جهانی Brain bee می باشد که هرساله یکبار میان ۲۰ کشور دنیا برگزار می گردد که به تازگی ایران نیز به این جمع پیوسته است.بخش قابل توجهی از مطالب موجود در این کارگاه در اصل مطالب مورد سوال در این رقابت جهانی می باشد. برای اطلاع بیشتر از این مسابقات به سایت www.braincogc.ir مراجعه بفرمایید.

از جمله مباحثی که در کارگاه سعی خواهیم کرد به آن ها بپردازیم عبارتند از:

 • مقدمه و تاریخچه ای از علوم اعصاب
 • آناتومی دستگاه عصبی
 • تشریح مغز(با مشارکت دانش آموزان)
 • تومورهای مغزی و تشنج
 • انواع روش های تصویربرداری از مغز
 • فرایند خواب و رویا
 • خلاقیت، حافظه و انواع فراموشی
 • سایکوفیزیک
 • هوش مصنوعی و شبکه های مغزی

 

توجه: تمامی مطالب موجود در کارگاه برای دانش آموزان علاقه مند در رده های سنی ۱۳ الی ۱۸ ساله ساده سازی شده و مناسب می باشد

بخش پژوهشی
تمامی مدرسان کارگاه می بایست هرکدام دو موضوع پژوهشی دانش آموزی را به همراه داشته باشند.دانش آموزان با مراجعه به مدرسین از موضوعات آگاهی پیدا کرده و به صورت گروهی به انتخاب خودشان موضوعات را انتخاب خواهند کرد. سپس در طی زمان باقیمانده به کمک مدرسی که موضوع را ارائه داده است برروی مقالات کارخواهند کرد و در دوجلسه ی آخر به ارائه ی مقالات خواهند پرداخت.
به منظور افزایش توانایی دانش آموزان در پژوهش و ارائه ی آن ها، مهارت های زیر در کارگاه آموزش داده خواهد شد :

 • مهارت روش تحقیق و پروپوزال نویسی
 • مهارت جستجوی پیشرفته ی مقالات
 • مهارت مقاله نویسی
 • مهارت های یک ارائه ی علمی
 • آموزش ساخت اسلاید های استاندارد

بخش ترجمه
به منظور آشنایی دانش آموزان با کتاب های تکست ، به هرگروه یک جلد کتاب زبان اصلی داده می شود که با توجه به برنامه ریزی مشخص ، هرگروه یک Chapter از کتاب را به صورت مشارکتی ترجمه خواهد کرد. لازم به ذکر است که این کار نه تنها توانایی های زبانی افراد را افزایش خواهد داد بلکه در نهایت یک کتاب ترجمه شده ی کامل از کارگاه حاصل خواهد شد.

توجه: به منظور تسهیل عمل ترجمه توسط دانش آموزان، مدرسان ترمینولوژی کتاب را از قبل ترجمه و آن را به صورت فایل پیوست در اختیار دانش آموزان قرار خواهند داد.

آماده سازی جهت المپیاد های علوم شناختی

یکی از اهدافی که ما در کارگاه به آن خواهیم پرداخت، آماده سازی دانش آموزان برای المپیاد های علوم شناختی می باشد که اخیرا ۳ سال است که در ایران برگزار می گردد. به منظور آماده سازی دانش آموزان جزواتی به طور خلاصه به دانش آموزان تحویل داده خواهد شد و به طور اختیاری در جلسه ی بعد از دانش آموزان آزمون گرفته خواهد شد.

 

ارایه ی مطالعه و پژوهش/آزمون نهایی
گام چهارم: ارایه پژوهش دانش آموزان/آزمون نهایی
در پایان هرگروه مقاله ی منتخب خودرا که در طول دوره روی آن کارکرده است،در معرض بررسی داوران قرار می دهد

شرایط و ضوابط شرکت در این دوره:
دانش آموزان(دختر/پسر) دوره اول متوسطه با داشتن حداقل معدل ۱۷
دانش آموزان(دختر/پسر) دوره دوم متوسطه با داشتن حداقل معدل۱۷

محل ثبت نام:پژوهش سرای دانش آموزی کاشان

شروع کارگاه :مرداد ماه ۹۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code