آخرین اخبار : 

جشنواره جوان خوارزمی

به منظور ایجاد زمینه ­های لازم برای بروز، پرورش، رشد و شکوفایی استعدادها، تبلیغ، ترویج و تعمیق روحیه پژوهش و نوآوری و ارج نهادن به دستاوردهای علمی و فنی و آثار دانش­آموزان و هنرجویان بخش دانش ­آموزی نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی ویژه دانش­آموزان و هنرجویان دوره دوم متوسطه در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵، به شرح زیر اجرا می­شود:

الف- شرایط و ضوابط ثبت­نام و ارائه طرح:

۱- شرکت­کنندگان در بخش دانش­آموزی جشنواره جوان خوارزمی، ضمن داشتن حداکثر ۲۰ سال سن در اول مهر ۱۳۹۵ (متولدین اول مهر ۱۳۷۵ و بعد از آن)، بایستی حداقل تا پایان خرداد ۱۳۹۶ دانش آموز یا هنرجوی دوره دوم متوسطه واحدهای آموزشی دولتی و غیردولتی، روزانه و بزرگسال، سما و آموزش از راه دور باشند. (داوطلبان آزاد، مجاز به شرکت در این بخش نیستند.)

۲- کلیه شرکت­کنندگان بایستی برای ثبت­ نام در نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی  با همکاری پژوهش­سراهای دانش ­آموزی و دبیر جشنواره شهرستان/منطقه/ناحیه، و با تکمیل فرم ثبت­ نام  و ارائه گزارش علمی و مستندات طرح، نسبت به ثبت­نام اقدام نمایند.

 

۳- طراحان در زمان ثبت­نام، با آگاهی نسبت به تسهیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد ملی نخبگان، درصد مشارکت خود را تعیین نمایند. بعد از تحویل طرح­های منتخب استانی به ستاد، درصد سهم مشارکت طراحان، غیرقابل تغییر و غیرقابل واگذاری به افراد دیگر
می­باشد. در صورت عدم شرایط ثبت­نام، انصراف یا عدم شرکت در دفاع حضوری یک یا چند نفر از طراحان یک طرح، آن طرح مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت.

*تبصره: در حال حاضر، حداقل سهم در طرح برای استفاده از تسهیلات ورود به دانشگاه، با شرکت در کنکور سراسری، ۵۰ درصد و برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان
۴۵ درصد می­باشد.

۴- بیان پیشینه تحقیق و ذکر منابع الزامی است و صد در صد طرح باید متعلق به طراح/طراحان شرکت کننده در بخش  دانش­آموزی جشنواره جوان خوارزمی باشد. چنانچه کل یا بخشی از طرح، مربوط به فرد یا افراد دیگری باشد، طرح باطل اعلام می گردد و  ضمن معرفی متخلفان به مراجع قانونی، طراح/  طراحان، در این دوره و دوره بعدی از شرکت در جشنواره محروم خواهند شد.

۵- چنانچه طراحان یک طرح گروهی  از چند واحد آموزشی، منطقه یا استان باشند، طرح بایستی از طریق واحد آموزشی محل تحصیل طراح (۱)، برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی معرفی گردد و چنانچه طرح به طور همزمان از چند واحد آموزشی، منطقه یا استان  ارائه شود ، از فرایند داوری حذف می گردد.

۶- به منظور جلوگیری از آسیب­های احتمالی ناشی از شرکت در جشنواره بر کنکور سراسری دانش­آموزان، ارائه رضایت­نامه شرکت در جشنواره جوان خوارزمی، مبنی بر اطلاع از چگونگی تسهیلات جشنواره و کنکور سراسری، توسط دانش­آموزان سال آخر دوره دوم متوسطه و والدین آنها و تأیید واحد آموزشی محل تحصیل یا پژوهش­سرای دانش­آموزی شهرستان/منطقه/ناحیه مربوط الزامی است.

۷- با توجه به عدم عودت طرح­ها، طراحان به هنگام ارائه طرح در هر مرحله از جشنواره، نسخه­ای از طرح (ترجیحاً اصل طرح) را نزد خود نگهداری نمایند و اصل دست ساخته فقط در موقع دفاع حضوری توسط طراح یا داور مربوط ارائه شود. در ضمن، ارائه نسخه­ای از طرح، در هر مرحله از داوری حضوری، توسط داور یا طراح الزامی می­باشد.

۸- طرح­های هنری بایستی در قالب عکس­هایی در ابعاد حداکثر A3 و در یک لوح فشرده (CD) ارائه شود و اصل طرح­های هنری فقط در موقع دفاع حضوری داوران استانی یا طراحان ارائه گردد. بنابراین، از تحویل یا ارسال اصل طرح­های هنری و دست­ساخته­ها، مگر با درخواست مسئول گروه داوری و اخذ رسید، به دبیرخانه ستاد جشنواره خودداری شود.

۹- ارائه فایل word و pdf  گزارش طرح و مدارک و مستندات و ضمائم کلیه طرح­های برگزیده استانی و اسکن فرم­های  ثبت­نام، داوری استانی، عکس طراحان و طرح (با کیفیت مناسب)، کارت ملی (هر دو طرف) و شناسنامه طراحان به ستاد جشنواره الزامی است.

۱۰- افرادی که در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، رتبه اول تا سوم کشوری را کسب نموده­اند، در هیچ­یک از گروه­های علمی، به صورت انفرادی یا گروهی، حق شرکت در این دوره از جشنواره را ندارند. سایر افراد شرکت­کننده در هجدهمین جشنواره، در صورت  ایجاد تغییرات اساسی در طرح خود، می­توانند آن طرح را مجدداً در جشنواره شرکت دهند و یا با طرحی دیگر، در نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی شرکت نمایند.

۱۱- طرح­ها باید ساخته شده و اجرا شده باشند. همچنین، قابلیت اجرای مجدد، به ویژه در مرحله دفاع کشوری را داشته باشند. لازم به ذکر است در طرح­های علوم زیستی و پزشکی و طرح­هایی که نیاز به اثبات نتایج آزمایش در مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی دارند، ارائه تأییدیه­های علمی معتبر الزامی است.

ب- گروه های علمی و شرایط و ضوابط داوری و معرفی طرح­های برگزیده:

۱- عنوان گروه­های پانزده­گانه علمی جشنواره جوان خوارزمی به شرح زیر می­باشد:

برق و الکترونیک- کامپیوتر- مکاترونیک- مکانیک- عمران و معماری- علوم زیستی و پزشکی- کشاورزی و منابع طبیعی- فیزیک و نجوم- شیمی- نانوتکنولوژی- ریاضی- زبان و ادبیات فارسی- علوم دینی و قران­پژوهی- علوم اجتماعی و روان­شناسی- هنر.

*چنانچه طرحی در گروه­های پانزده­گانه داوری فوق قابل ارائه نباشد، با قید عنوان “سایر” و مشخص نمودن زمینه علمی مربوط ارائه شود(مثال: “سایر: تربیت بدنی”). دبیرخانه جشنواره در سطوح منطقه، استان و ستاد، آن را در یکی از گروه­های مرتبط و یا به صورت میان­رشته­ای و با حضور داوران متخصص مربوط، ارزیابی و داوری خواهد کرد.

۲- معیارهای داوری عبارت است از: خلاقیت و نوآوری(۷۰ امتیاز)، ارزش علمی، فنی و تخصصی (۵۰ امتیاز)، کاربرد و حل مسأله و یا امکان استفاده از آن در طرح­های کاربردی (۵۰ امتیاز) و مستندسازی علمی (۳۰ امتیاز).

۳- طرح­ها با کسب ۱۷۰ امتیاز از ۲۰۰ امتیاز از مرحله استانی به مرحله کشوری و از مرحله کشوری به مرحله نهایی راه خواهند یافت. برای سطوح پایین­تر، تعیین امتیاز برای برگزیده شدن در اختیار استان است.

۴- داور هر مرحله مجاز به داوری در مرحله بعد نمی­باشد. تأکید می­گردد استادان/دبیران/هنرآموزان راهنما و مشاور، حق دفاع از طرح و داوری در زمینه علمی طرح مربوط را در هیچ­یک از مراحل داوری ندارند.

۵- برای طرح­های برگزیده در هر مرحله، تهیه فیلم مستند به مدت حداکثر پنج دقیقه از دفاعیه طراحان و ارائه جامع نوآوری­ها و یافته­های جدید یا کارکرد طرح (برای هر طرح به صورت جداگانه و با برچسب عنوان طرح، طراحان و استان) الزامی است.

تمدید مهلت ارسال طرحهای جشنواره جوان خوارزمی تا ۲۰ اردیبهشت

به منظور تکمیل دقیق تر طرحهای دانش آموزان عزیز ، فرصت ارائه ی طرحها به آموزشگاهها یک ماه تمدید شد.